Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vybíráme loď

Na tomto místě bych chtěl shrnout informace, které jsem získal o RC lodních třídách a pomoci tak novým zájemcům o rychlostní RC plachetnice s výběrem vhodné lodi.

První rozhodnutí, které je potřeba učinit je, zda chcete jezdit sami, nebo si s někým poměřit síly. Jezdit sám je sice také pěkné, ale časem omrzí. Takže, pokud jste se rozhodli pro společné ježdění, pokračujte dále ve čtení. Pokud jste  "vlk samotář ",  tak nemá cenu číst dále.

Předtím, než si plachetnici pořídíte, tak si zjistěte, zda v okolí Vašeho bydliště již někdo s plachetnicemi jezdí, navštivte nějakou jejich akci a plachetnici si vyzkoušejte a v případě spokojenosti si kupte loď stejné třídy. Jinak se Vám může stát, že si za nemalé peníze pořídíte loď  a potom zjistíte, že se v okolí  jezdí s něčím úplně jiným. 

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je zda mi stačí si rekreačně zazávodit, nebo chci mít možnost účasti na mezinárodních závodech. Lodních tříd je spousta, ale jen několik je jich v naší republice rozšířeno. Další problém je, že počet aktivních  "jachtařů" v daných třídách není příliš velký.  Rozhodně doporučuji vybrat loď  z níže uvedených kategorií, aby se již tak slabá populace rychlostních RC plachetnic dále netříštila. U každé lodní třídy uvádím odkaz na jejich internetové stránky, zde se můžete dočíst více o dané kategorii a udělat si obrázek o tom, jak často a kolik lidí v dané kategorii jezdí.

Lodní třídy RC plachetnic se dělí na třídy ONE DESIGN  a DEVELOP (nejsem si jistý, zda je to přesný název). ONE DESIGN třídy jsou třídy lodí, kde všichni jezdí se stejnou lodí od jednoho výrobce a nejsou zde povoleny žádné úpravy. Takže výsledek závodu je závislý pouze na schopnostech "jachtaře".  DEVELOP třídy jsou třídy, kde jsou daná stavební pravidla a v rámci těchto pravidel si můžete postavit jakoukoli loď . Tato třída je daleko rozmanitější, co se lodí týče. Výsledek závodu je však závislý nejenom na schopnostech "jachtaře", ale také na lodi.

  Lodní třídy, které se jezdí v ČR:

Micro Magic  - ONE DESIGN (Aktualizováno 18.2.2014)

 Victoria  - ONE DESIGN

 • Plachetnice od firmy Thunder Tiger délka 779 mm, celková výška 1086 mm. Velice oblíbená loď v USA . V ČR se mi nepodařilo najít dostatek aktivních "jachtařů". V Brně jsme čtyři s touto lodí ale od sezony 2012 částečně přecházíme na IOM. S touto lodí se v Česku nepořádají oficiální regaty, neoficiální-pouze pro pro zábavu v Brně.
 • E -stránky aktivních modelářů: http://www.rc-plachetnice-brno.estranky.cz/
 • Pořizovací cena nové lodě  - od 2650 Kč

 F5-E  - DEVELOP

 • Plachetnice podle stavebních pravidel NAVIGA ke stažení zde: http://www.svazmodelaru.cz/odbornosti/klom/s.php      Délka trupu je maximálně 1000 mm, celkovou výšku odhaduji na 2200 mm.   Aktivní "jachtaři" o kterých mám informace jsou v Olomouci a jeden v Č. Třebové. S touto lodí se pořádají v Česku oficiální i mezinárodní regaty v Kolíně a v Olomouci pod záštitou mezinárodní asociace NAVIGA.
 • E -stránky aktivních modelářů: http://www.klublodnichmodelaruolomouc.estranky.cz/
 • Pořizovací cena nové lodě  - od http://www.klom-admiral.cz/it_stavebnice  ?? Kč BAZAROVÉ lodě od 3000 Kč  

IOM  - DEVELOP

 • Plachetnice podle stavebních pravidel ISAF ke stažení zde: http://www.rc-sailing.cz/IOM_CR_2007v1.htm    Délka trupu je maximálně 1000 mm, celkovou výšku odhaduji na 2200 mm. Velkou výhodou této třídy je, že také splňuje pravidla pro F5-E, takže se s IOM lodí můžete zúčastnit závodů pro F5-E lodě. Jedna z nejrozšířenějších tříd v ČR. Jezdí se v Kolíně , Olomouci a od sezóny 2012 v Brně. Více o této třídě najdete v záložce IOM. S touto lodí se jezdí oficiální  regaty v Hradci Králové, Olomouci a v Kolíně.
 • E -stránky aktivních modelářů: http://www.klublodnichmodelaruolomouc.estranky.cz/  http://www.rc-sailing.cz/  http://www.rc-plachetnice-brno.estranky.cz/
 • Pořizovací cena nové lodě  - od 15000Kč ve formě stavebnice, špičkové závodní lodě používané na MS stojí okolo 40000 Kč   BAZAROVÉ lodě od 10000 Kč  

Laser  - ONE DESIGN

 • Je to oficiální zmenšenina populární olympijské třídy. Délka trupu je 1054 mm, celková výška je přibližně 2000 mm.  Lodí v ČR je 10, z toho 4 v Brně. S touto lodí se jezdí neoficiální regaty na Těrlické přehradě.
 • E -stránky aktivních modelářů: http://www.rclaser.cz/
 • Pořizovací cena nové lodě  - od 11500Kč. Tato cena je jako jediná včetně elektroniky.

K1.9  - ONE DESIGN

 • Největší RC rychlostní plachetnice v ČR, svými jízdními vlastnostmi se velice podobá velkým plachetnicím.  Délka trupu je 1900 mm, celková výška je přibližně 2500 mm.  Lodí v ČR je 13, z toho 4 v Brně.  S touto lodí se pořádají regaty neoficiální - pouze pro pro zábavu v Brně, v Lanškrounu a na okolních vodách.
 • E -stránky aktivních modelářů: http://www.rcsail19.cz
 • Pořizovací cena nové lodě  - od 8680 Kč ve formě stavebnice, podrobný ceník na tel.: 602 790 577

F5-Marblehead

Ten Rater

 •  Pravidla třídy Ten Rater jsou zde:
   http://www.radiosailing.org/main/documents/10r.htm . 10R je nejvolnější třída z hlediska předpisů. Můžete tam jezdit s jakou lodí chcete, jen musíte dodržet velikost plachet.  V součastné době jsou v ČR 2 špičkové lodě, celkem netuším možná 5 -10
 •  E -stránky aktivních modelářů: http://www.rc-sailing.cz/
 • Cena nové lodi 100000 -175000 Kč dle výrobce a kvality.

Poku máte nějaké doplňující infomace , nebo víte o třídě, která je u nás rozšířená a není zde zmíněna, tak mi napište na rcplachetnice.brno@email.cz 

Děkuji Aleši Kozelskému za doplnění informací o regatách a Ladislavu Jarešovi za informace o Ten Rater a F5-M .

Marek