Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blučina 5.4.2016

5. 4. 2016

Blučina  5.4.2016

Jak jsem slíbil, píšu trochu větší článek po prvním ježdění v Blučině v roce 2016. Přestože jsem já i Fanda David čekali větší počet účastníků, bylo se na co dívat na vodě i mimo ni. Především se mi potvrdilo už loňské tušení,že Brňáci přechází na Micro Magic. Mají samozřejmě nějaké Footy, metrovky, Victorky apod., ale soutěžně chtějí  jezdit  MM. Mají to do Olomouce, kde se na Moravě jezdí tyto závody jako my do Brna,ale pro nás ze Znojma už je to moc. Marek mi sice nabídl, že z Brna by mě(nebo nás)do Olomouce vzal,ale nevím. S Fandou jsme se na zpáteční cestě dohodli,že letos vyrobíme a případně budeme soutěžit s Footy v rámci Moravského poháru a možná příští rok zkusíme MM.Je to přece jen investice okolo 4.500,- Kč plus vybavení(serva,přijímač,baterie,…).

Poznámka: Bohužel v Brně nikdo na MM nepřechází, já jezdím s MM od loňského roku a Radek má MM cca 3 roky... Určitě by bylo faj, kdyby nás bylo s MM u vody víc, aby jsme si mohli zazávodit. Marek   

Do Blučiny přijel dnes i nový kolega s plachetnicí Babetta(snad je jméno dobře),kterou vyrobil ze sololitu. Při její velikosti větší hmotnost ani nevadila,ale má možnost ji odlehčit na zátěži – ze 3kg může klidně 0,5kg ubrat a poupravit plachtoví, pak bude docela dobrá.

Už teď byla tak dobrá,že mě porážel s mou Victorií v každé jízdě. Vždy jsem byl poslední, loď opravdu nejela,až doma jsem přišel na to proč. Porucha serva plachet způsobila špatný chod ovládání plachet. Servo funguje,ale nepravidelně. Pozor ale,není to žádné no name a je tam jen pár měsíců! Něco je špatně!

Vždy,když přijedeme někam na setkání plachetničkářů jsou na vodě jen jedna či dvě,max.3 modely stejné třídy. Čím to je,že každý staví či kupuje něco jiného? Možná je to tím,že známí výrobci a prodejci ve snaze prodat přichází se stále novými modely plachetnic pro poměrně malý počet plachetničkářů. Možná je taky příčinou neochota těchto plachetničkářů soutěžit a porovnávat své modely a schopnosti v jejich ovládání v přímém souboji modelů stejné třídy. Nebo prostě jen nechtějí jezdit o víkendech po různých místech republiky a naprosto jim stačí vyjít jednou za čas k vodě a relaxovat o samotě jako např. někteří rybáři. Nebo od každého trochu. Výsledkem je poměrně malý počet (a stále stejných)modelářů na závodech a různých setkáních.

Poznámka: Proto máme na stránkách záložku "Vybíráme Lod´ ". Marek   

Když bych měl porovnat třídy plachetnic, se kterými se jezdí u nás a v blízkém okolí závody,jde od nejmenších o třídu FOOTY(celkem je u nás odhadem okolo 50-ti kusů,účastnících se různých závodů), potom následuje třída Micro Magic (s počtem okolo 20-30 kusů) a pak už jen několik „metrovek“, několik ( 12 ks) modelů třídy Laser a abych nezapomněl na několik RG-65(650) jejichž majitelé musí jezdit na závody na Slovensko a do Maďarska. Pokračovat bych mohl modely třídy Victoria, jejichž počet odhaduji u nás také okolo 10-20 ks.S loděmi této třídy se u nás ani v Evropě závody nejezdí i když v Amerikách (Severní  i  Jižní) je tato třída velmi populární s mnoha desítkami závodů v sezóně. Osobně mě udivuje postupně rostoucí popularita plachetnic třídy Micro Magic(MM) i když nepopírám jejich výborné jízdní vlastnosti ,o kterých jsem se přesvědčil i dnes,kdy byly mezi pěti různými  plachetnicemi  vždy první,i když zdaleka nejmenší. Myslím, že jako přechod mezi třídou FOOTY a metrovkami  by lépe vyhověly RG-65 nebo Victorie. Stále jsou dost malé na snadnou přepravu, přitom na vodě více připomínají skutečné plachetnice. Jsou taky lépe na vodě vidět.

Přes vše co jsem výše napsal největší šanci na to, že se sejde na závodech dostatek soupeřů mají právě třídy FOOTY a MM. Ostatní jen paběrkují.

Poznámka: Dle mého názoru nejrozšířenější závodní lod´ v ČR je MM, s touto lodí se dá zůčastnit regat od dubna do října. Letos je vypsáno devět regat, z toho jsou čtyři dvoudenní viz "Pozvánky na akce" . RG-65 se začíná prosazovat i v ČR, 25.9.2016 se pojede regata v Olomouci. Marek

Z těchto dvou zatím preferuji FOOTY, je v ní možno jezdit téměř se vším co se vejde do krabice 305x153x305mm,každý si „vyrobí“ co chce, je to malé, levné a podporuje pokusy o různé konstrukce.

Tak jsem se rozepsal o třídách modelů plachetnic, ale dne s v Blučině jsme taky probrali trochu teorie, kde máme dost mezer, které se snažil zacelit hlavně Marek.Je to zkušený závodník a modelář,i když o sobě skromně prohlašoval,že na nejlepší nemá.Vždy se od něj i ostatních něčemu přiučíme.

Areál nádrže v Blučině, kde v sezóně pravidelně s plachetnicemi jezdíme je velmi vhodný pro plachtění, bez přírodních překážek(letos byly vykáceny všechny stromy v okolí),poblíž ležící cyklostezka umožňuje cyklistům,bruslařům i chodcům sledovat naše snažení.Bohužel příjezd je jen po dosti neudržované polní cestě a dost chybí nějaká „občerstvovna“ s hygienickým zařízením.Delší, např. celodenní pobyt je tedy dost obtížný i když při dobrém větru a počasí by tato vodní plocha byla jinak ideální.

Na závěr doufám, že se nás příště sejde více než dnes, bude lepší vítr a vyhnou se nám poruchy.

                                                                                           seznampavel (http://modelyznojmo.webnode.cz/)

Teď ještě několik fotek z dnešního dne(5.4.2016) v Blučině.

mar.jpg

Marek a jeho Micro Magic 46

radek.jpg

Radkův záchranný remorkér, v bezvěrří bezpečně dotlačí plachetnice ke břehu.